Okazuje się, że nie każda woda jest taka sama. Warto sobie zdawać sprawę, że woda wodzie nigdy nie będzie równa, a jej rodzajów jest przynajmniej kilka. Inna ciecz będzie wykorzystywana w procesach produkcyjnych, inna do czyszczenia powierzchni, a jeszcze inna do spożycia.
Czy woda przemysłowa i technologiczna to to samo?
Woda technologiczna jest znana również pod takimi nazwami jak woda procesowa i woda produkcyjna. Jest to więc jeden rodzaj wody o określonych cechach, przeznaczonych do wykonywania przy ich użyciu konkretnych czynności. Ten rodzaj wody użytkowany jest w konkretnym układzie przemysłowych, zwykle do mycia i obrabiania surowców. Może też wchodzić w skład produktu.
Istotne, że ze względu na szerokie zastosowanie wody przemysłowej, czyli technologicznej, nie ma ona konkretnych wyznaczników dotyczących parametrów. W zależności od przeznaczenia może się więc różnić parametrami.
Jak uzdatniać wodę procesową?
W zależności od źródła, z którego pochodzi woda technologiczna, należy używać odpowiednio dopasowanych systemów uzdatniających. W przypadku odzyskiwania wody ze ścieków istotne jest zastosowanie sprawdzonych, nowoczesnych technologii polegających na filtracji, klarowaniu, oczyszczaniu tlenowym, czy też beztlenowym. W wielu przedsiębiorstwach stosowany jest tak zwany zamknięty obieg wody, co oznacza, że raz użyta już woda przekazywana jest do systemu oczyszczania, a następnie, po poddaniu precyzyjnym procesom, ponownie przeznacza się ją do zastosowań produkcyjnych.
Restrykcje dotyczące parametrów wody różnią się w zależności od branży, w której jest stosowana woda technologiczna.
Dobór odpowiedniego sprzętu, czy też całego systemu oczyszczania i uzdatniania wody zależy też od kilku innych czynników, takich, jak, między innymi:
- jakości wody przeznaczonej do oczyszczania,
- ilości zużycia wody w zakładzie przemysłowym,
- czas, w którym jest zużywana,
- parametry, które ma mieć woda po procesie oczyszczania.
Istotna jest również przestrzeń, którą zakład może przeznaczyć na system oczyszczania. Zawsze też warto posiłkować się wsparciem profesjonalistów, którzy będą w stanie doradzić w zakresie doboru odpowiednich technologii i sprzętu potrzebnego do ich wdrożenia.
Gdzie znajduje zastosowanie woda technologiczna?
Woda technologiczna, przemysłowa, a więc i procesowa znajduje zastosowanie w większości branż. Odpowiednio oczyszczona i uzdatniona może być wykorzystywana nawet w bardzo ściśle kontrolowanych procesach. Miejsca i środowiska, w których można się spotkać z jej użytkowaniem, to:
- przemysł spożywczy,
- farmacja,
- laboratoria,
- szpital,
- przemysł maszynowy,
- przemysł papierniczo-celulozowy.
Główną cechą wody technologicznej jest możliwość dopasowania jej parametrów do potrzeb każdego zakładu produkcyjnego. Istotne, by czerpać ją ze sprawdzonego źródła, mieć odpowiedni system uzdatniający i testować efekty.