Ci, którzy mogą cieszyć się przydomowym ogrodem, doskonale znają właściwości wody deszczowej. Pewnie niejednokrotnie widziałeś zbiorniki na deszczówkę, które stoją przy rynnach, by jeszcze szybciej mogły być zapełniane wodą opadową. Dlaczego właściciele ogrodów zbierają deszczówkę z tak dużym zapałem?
Okazuje się, że zbiornik na deszczówkę przydaje się do zbierania deszczu z wielu powodów. Głównym są cenne składniki takiej wody, które stają się naturalnym nawozem dla roślin hodowanych w ogrodzie. Podlewanie ich deszczówką sprzyja rośnięciu i kwitnieniu. Co więcej, centrala deszczowa pozwala generować ogrom oszczędności, bo przecież taka woda jest darmowa. W okresie susz przydaje się do podlewania, dzięki czemu nie trzeba korzystać z wody zdatnej do picia i marnować jej na cele ogrodowe.
Deszczówka to kompleks gazów, takich jak tlen, azot, dwutlenek węgla. Sama deszczówka jest czysta, dopiero proces jej pozyskiwania może wpływać na jej zanieczyszczenia. Moa tu o sadzy, rdzy, pyłkach roślinnych czy pyłach przemysłowych. To dlatego tak ważne jest zachowanie w pełnej czystości elementów, dzięki którym wpływa ona do zbiorników, w tym rynien.
Woda opadowa ma kwaśny odczyn, czyli dokładnie taki, jaki lubi większość roślin i kwiatów ozdobnych. To właśnie dlatego traktowana jest jak naturalny i darmowy nawóz, który odżywia hodowle przydomowych ogrodów. Pamiętajmy też, że deszczówka nie nadaje się do picia ani mycia naczyń. Sprawdza się za to do czyszczenia różnego rodzaju sprzętów ogrodowych czy samochodu.