rezonans magnetyczny warszawa
Zdrowie i Uroda

Rezonans magnetyczny a bezpieczeństwo pacjenta

Rezonans magnetyczny jest metodą badania obrazowego, która jest uważana za bezpieczną dla pacjenta. Nie wykorzystuje ona promieniowania jonizującego, dlatego nie naraża pacjenta na szkodliwe działanie promieni rentgenowskich. Rezonans magnetyczny jest szczególnie polecany dla dzieci oraz osób starszych, które są bardziej wrażliwe na negatywne skutki promieniowania rentgenowskiego.

Jednak, jak w przypadku każdego badania medycznego, rezonans magnetyczny nie jest pozbawiony ryzyka. W niektórych przypadkach może dojść do reakcji alergicznych na kontrasty stosowane w rezonansie magnetycznym. Może też wystąpić niedociśnienie lub zaburzenia rytmu serca. Dlatego ważne jest, aby pacjent poinformował lekarza o swoim stanie zdrowia oraz przyjmowanych lekach, a także zastosował się do wszelkich zaleceń lekarza dotyczących przygotowania do badania rezonansem magnetycznym.

Rezonans magnetyczny a cena

Cena badania rezonansem magnetycznym zależy od wielu czynników, takich jak miejsce wykonania badania, rodzaj zastosowanego sprzętu, rodzaj badania oraz konieczność stosowania kontrastów. W przypadku badań rezonansem magnetycznym wykonywanych w ramach publicznej służby zdrowia, cena jest uzależniona od wysokości ubezpieczenia pacjenta. W przypadku badań wykonywanych w prywatnych placówkach medycznych cena może być zróżnicowana i zależeć od wybranego pakietu usług.

Rezonans magnetyczny jest metodą badania obrazowego, która jest szczególnie przydatna w diagnostyce chorób nowotworowych oraz chorób neurologicznych. Dlatego wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z tej metody, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowym kosztem. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach badanie rezonansem magnetycznym może zostać objęte refundacją ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. W takim wypadku pacjent ponosi jedynie koszt ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *