Dom i Dziecko

Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron?

Trwały i nieodwracalny rozpad małżeństwa daje możliwość ubiegania się na sali sądowej o prawne rozwiązanie związku małżeńskiego. Jeszcze przed przystąpieniem do działania, warto sprawdzić, jakie są całkowite koszty złożenia pozwu rozwodowego oraz przeprowadzenia sprawy przez sąd. Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron? W tym przypadku wydatki związane z opłatami sądowymi są podzielone pomiędzy strony postępowania.

 

Warto zaznaczyć, że rozwód za porozumieniem stron jest znacznie tańszą opcją, aniżeli standardowa rozprawa z orzecznictwem o winie. Koszty sądowe wynoszą w tym przypadku zaledwie 150 złotych dla każdej ze stron. Dodatkowo na etapie składania pozwu rozwodowego konieczne jest uiszczeni opłaty w wysokości 600 złotych, natomiast zgodnie z orzecznictwem o braku winy każdej ze stron sąd zwraca 300 złotych wnioskodawcy, a pozostałą kwotę dzieli pomiędzy strony.

Czy warto wziąć rozwód za porozumieniem stron?

Zdecydowanie warto wziąć rozwód za porozumieniem stron, o ile nie ma już możliwości naprawy pożycia małżeńskiego. To nie tylko znacznie tańsza opcja na rozwiązanie związku małżeńskiego, ale także znacznie mniej stresująca. Dodatkowo rozwody bez orzekania o winie przeprowadzane są znacznie szybciej, aniżeli te, w których strony postępowania nie mogą dojść do porozumienia i pozostają w mocnym konflikcie – zarówno w kwestii majątku, opieki nad dziećmi, jak i samych stosunków międzyludzkich.

Przeczytaj także: Rozdzielność majątkowa przed rozwodem czy przyspiesza sprawy sadowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *