zbiornik na deszczówkę
Dom i Dziecko

Jakie kryteria powinien spełniać idealny zbiornik na wodę deszczową?

Różnego rodzaju systemu magazynowania i wykorzystania deszczówki stają się coraz popularniejsze. Nie tylko wśród firm i gospodarstw rolnych, ale również właścicieli domów jednorodzinnych. Dostrzegają oni masę korzyści, jakie zapewniają te systemu.

Najważniejszym ich elementem jest oczywiście zbiornik na wodę deszczową, który na rynku występuje w wielu wersjach i konfiguracjach. Takie zróżnicowanie sprawia, że możliwe staje się znalezienie optymalnych rozwiązań, bez konieczności wydawania na ten cel ogromnych nakładów finansowych.

Oczywiście to nie znaczy, że każdy zbiornik okaże się odpowiedni. W sklepach znaleźć można wiele konstrukcji wysokiej jakości, zdarzają się jednak również takie, które przynoszą więcej szkód, aniżeli pożytku. Jak je odróżnić i jak dokonać właściwego wyboru? Niezbędne będzie zwrócenie uwagi na szereg kryteriów, obok których nie można przejść obojętnie.

Zbiorniki na deszczówkę – jak dokonać wyboru?

Najważniejszą zasadą wydaje się skupianie się na specyfice terenu, na którym zbiornik ma zostać dopasowany. To właśnie do niego trzeba dopasowywać wszelkie rozwiązania. W przeciwnym razie łatwo można bowiem popełnić błąd, który sprawi, że pieniądze zostaną wyrzucone w błoto.

Mając to na uwadze, ważny staje się wybór między zbiornikami naziemnymi i podziemnymi. Jak wiadomo, różnią się one przede wszystkim sposobem montażu. Te pierwsze sprawiają znacznie mniej problemów, ale są doskonale widoczne, przez co mogą negatywnie wpłynąć na estetykę ogrodu (chyba że zdecydujemy się na modele dekoracyjne). Zbiorniki podziemne można schować, jednak wymaga to realizacji prac ziemnych.

Nie bez znaczenia jest także pojemność zbiorników, która powinna zostać dopasowana do naszych potrzeb. Podobnie jak specyfika elementów dodatkowych, które pozwalają na wykorzystanie zbieranej wody deszczowej. W jaki sposób? Na przykład do podlewania ogrodu czy też mycia samochodu i podjazdu.

Do tego dochodzi sposób wykonania konstrukcji. Musi być ona odporna na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, jak również na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV oraz zmienne temperatury. W podobny             sposób należy wybierać zbiorniki na paliwo.

Nie da się ukryć, że najbezpieczniejszym wyborem okażą się konstrukcje wykonane przez sprawdzonych i cenionych producentów. Nawet jeśli ma to wiązać się z niego większymi wydatkami. Za sprawą programu Moja Woda, klienci mogą uzyskać dofinansowanie (nawet do 80%), które znacząco obniży wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *