Przedszkole językowe
Dom i Dziecko

Leczenie zespołu Aspergera

Zespół Aspergera wymaga odpowiedniej terapii. Ta powinna rozpocząć się zaraz po zdiagnozowaniu tego rodzaju zaburzenia u dziecka, najczęściej rozpoznaje się je u maluchów w wieku przedszkolnym. Tylko wielotorowa i długookresowa terapia pozwoli na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Niestety, symptomy zespołu Aspergera nie zawsze są jednoznaczne. Do niedawna uznawano zresztą, że dzieci z tego rodzaju zaburzeniami są po prostu introwertykami bądź wręcz przeciwnie, wykazują nadmierną ekstrawertyczność. Dzisiaj wiadomo już, że wycofanie, niechęć do kontaktów z rówieśnikami i brak kontaktów społecznych to objawy zespołu Aspergera. Również dziecko, które jest nadpobudliwe czy nawet agresywne również może cierpieć na tego typu zaburzenia.

Bezwzględnie należy je leczyć, dziecko powinno być poddane natychmiastowej terapii, która ma odbywać się nie tylko w specjalistycznych ośrodkach, ale również w domu, podczas wykonywania codziennych czynności. Najlepszym rozwiązaniem jest zaś przedszkole dla dzieci z zespołem Aspergera i trzeba przyznać, że jest takich w Polsce coraz więcej.

W placówkach tego rodzaju zatrudniona jest wykwalifikowana kadra, która doskonale radzi sobie z dziećmi ze zdiagnozowanym Aspergerem. W przedszkolach panuje zasada indywidualnego podejścia do każdego dziecka, zwracania uwagi na jego potrzeby i rozwój. Niestety, w tradycyjnych placówkach grupę traktuje się jako ogół a pedagodzy nie mają wiedzy dotyczącej skutecznej terapii.

Samo leczenie zespołu Aspergera powinno przebiegać wielokierunkowo. Po pierwsze celem terapii ma być niwelowanie zaburzeń komunikacji społecznej, dziecko uczy się więc, jak porozumiewać się z otoczeniem i komunikować swoje potrzeby, uczucia czy emocje. Z drugiej zaś strony nierzadko konieczna jest terapia zaburzeń fizycznych, które też przy Aspergerze mogą się pojawić. Ważna jest też sensoryka – dzieci z zespołem Aspergera są bardzo często zbyt wrażliwe na bodźce dotykowe bądź nie wykazują pod tym względem żadnej wrażliwości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *