Już na etapie budowy domu powinniśmy dokładnie przeanalizować możliwości jego ogrzewania. Wybór danego źródła energii cieplnej to nie tylko nakłady finansowe związane z jego instalacją, ale również późniejszym eksploatowaniem. Co więcej, od wyboru materiału opałowego zależeć będzie komfort korzystania i skuteczność całego systemu instalacji centralnego ogrzewania.
Zarówno ogrzewanie na węgiel jak i na gaz posiada swoje wady i zalety i żadnego już na wstępie nie można odrzucać. Warto natomiast dokładnie przeanalizować wszystkie za lub przeciw.
Ogrzewanie na węgiel jest popularne od wielu lat i zawsze był to skuteczny sposób na generowanie ciepła w domu. Żeliwne piece CO, jakie się w tym celu wykorzystuje są trwałe i ekonomiczne, służą bez usterek długi okres czasu a sam węgiel nie jest materiałem drogim. Korzystanie z niego jest również wygodne i nie wymaga zbyt wiele pracy ? obecnie możemy nabyć piece z podajnikiem i wtedy nie jest konieczne ładowanie opału ręcznie. Ciepło rozprowadzane jest równomiernie a kolejną zaletą żeliwnego pieca jest fakt, iż jeśli jest dobrze nagrzany to generuje ciepło nawet bez opału aż do momentu całkowitego ostygnięcia.
Ogrzewanie na gaz to kolejny popularny sposób na generowanie ciepła w całym domu. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że gaz jest nie co droższy aniżeli węgiel natomiast zaletą jest na pewno fakt, iż nie jest w tym przypadku konieczne wydzielanie specjalnego miejsca na kotłownię. Piece gazowe mogą być nawet tak niewielkich rozmiarów, że z powodzeniem zmieszczą się one w kuchni czy łazience. W odróżnieniu od pieca na węgiel te gazowe nie potrzebują praktycznie żadnej obsługi.
Główną różnicą są koszty. W przypadku ogrzewania gazem roczny wydatek na ogrzewanie będzie oscylował w kwocie 4 000 złotych natomiast generowanie ciepła węglem będzie sporo tańsze i wyniesie nawet 1 500 złotych w skali roku. Trzeba jeszcze nadmienić, że obie metody ogrzewania przy należycie sprawnym systemie i instalacji są całkowicie bezpieczne.