Apteka całodobowa Gdańsk
Ciekawostki Zdrowie i Uroda

Jakie uprawnienia ma farmaceuta?

W aptekach mogą być zatrudnieni wyłącznie odpowiednio wykwalifikowani farmaceuci, którzy posiadają ważne uprawnienia zawodowe. Farmaceuta to nie tylko osoba, która zarządza i kieruje apteką, ale również sprzedawca leków. Ważne, by była to osoba wyjątkowo kompetentna i odpowiedzialna.

Trzeba pamiętać, że pracownik farmaceutyczny ma do czynienia z różnymi lekami, które wpływają na zdrowie klientów. Musi dokładnie sprawdzać recepty, ma też obowiązek zaproponowania tańszych zamienników, jeśli takowe istnieją i są na stanie apteki. Co ważne, porady farmaceuty pracującego w aptece nie mogą być traktowane jako lekarskie, bo „aptekarz” nie jest medykiem. Nie może więc samodzielnie zalecać leków natomiast musi posiadać informacje dotyczące każdego z nich.

Zadaniem farmaceutów jest również przyjmowanie towaru aptecznego, rozliczanie faktur, wydawanie leków przeterminowanych czy zwrotów oraz składanie zamówień do hurtowni. Ich praca przebiega w systemie zmianowym – część aptek czynna jest także w nocy. Z łatwością można je znaleźć wpisując hasło „apteka całodobowa Gdańsk”. Pracownicy, którzy pracują na zmianie nocnej muszą być przygotowani na wszelkie sytuacje, ponieważ nocą klienci przybywają zwykle w nagłej potrzebie. Żaden z klientów nie może jednak traktować farmaceuty jak lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *