Ciekawostki

Gołębie a zabytki

Bez wątpienia wszystkim zabytkom należy się szczególna ochrona. To świadectwo historii, sztuki i dawnej kultury. Niestety, nie zawsze czas działa na ich niekorzyść bowiem do niszczeń cennych obiektów bardzo często przyczyniają się niestety gołębie.

Te osiedlają się głównie w dużych aglomeracjach miejskich. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, iż to właśnie tutaj znajdują one łatwe pożywienie. Co więcej, nierzadko to sami mieszkańcy dokarmiają je powodując, iż ptactwo staje się wręcz natarczywe i ani myśli o przesiedleniu.

Właśnie z tego względu nie powinniśmy otaczać gołębi wyjątkową opieką. Te doskonale zdobędą pożywienie same. Przez to, że jest ich tak duża ilość miastach bardzo często cenne zabytki są niszczone a nie na wszystkie nadają się skuteczne zabezpieczenia przed ptakami. O ile na elementy budynków, takie jak parapety czy dachy można zamontować Birdsystem (system kolców, dzięki którym gołębie nie siadają na elementach elewacji) tak na przykład na pomnikach jest to już niemożliwe a niestety ptactwo bardzo upodobało sobie tego rodzaju obiekty.

Tym samym, poszczególne części zabytkowych budynków czy właśnie pomniki są niszczone. Trzeba przy tym zauważyć, że nie zawsze ich konserwacja jest skuteczna. Tradycyjne czyszczenie może dać niewiele, ponieważ gołębie odchody zawierają liczne toksyny i żwir, który trwale wżera się w strukturę powodując ich trwałe uszkodzenie. Jeśli ptasia kupa nie zostanie usunięta natychmiast może okazać się, że pozostawi ślad już na zawsze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *