projekty domów
Dom i Dziecko

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu jednorodzinnego?

Wygląd budynku, metraż, funkcjonalność, adaptacja bryły nieruchomości na działce – to tylko niektóre z aspektów, które powinny być priorytetem w przypadku wyboru projektu domu jednorodzinnego.

Czy wiecie, że na polskim rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście tysięcy różnych projektów gotowych nieruchomości? To właśnie takie są znacznie częściej wybierane niż te według indywidualnych preferencji. Większość inwestorów nanosi na nie jedynie niewielkie poprawki, by już niedługo móc cieszyć się domem marzeń. Przeglądając projekty nieruchomości, należy zwrócić uwagę na kilka kryteriów, które pozwolą określić nasze potrzeby względem obiektu, w którym już niedługo przyjdzie nam zamieszkać.

Przestrzeń

Należy wziąć liczbę domowników bądź ich planowaną liczbę. Pamiętajmy, że każdy członek rodziny powinien mieć co najmniej 10 metrów indywidualnej przestrzeni. Do tego dochodzą części do wspólnego wykorzystywania – kuchnia, łazienki, salon czy przedpokój. Coraz częściej wybiera się też nieruchomości, w których funkcjonować będzie powierzchnia dodatkowa – na gościnny pokój czy gabinet. Osoby, które decydują się na dom parterowy, wybierają raczej projekty z poddaszem użytkowym. Dzięki temu w razie potrzeby zyskają dodatkowy metraż do dowolnego wykorzystania.

Polacy najczęściej budują domy o powierzchni od 70 do 170 metrów. Porównując nasze nieruchomości do tych, które są w posiadaniu zachodnich sąsiadów, wydaje się, że mamy naprawdę niewygórowane potrzeby.

Bryła budynku

Pod uwagę trzeba też wziąć warianty techniczne. Ważna jest na przykład sama bryła budynku. Musi przecież zmieścić się na działce, na której ma stanąć dom. Jeśli sam teren jest niewielki, to lepiej wybrać nieruchomość piętrową, bo zajmie mniej miejsca. Domy parterowe mają znacznie bardziej rozbudowaną bryłę.

Wygląd domu

Dom nowoczesny z ogromną ilością przeszkleń czy może tradycyjny ze spadzistym dachem? Projekty domów najbardziej renomowanych pracowni z całą pewnością spełnią nawet największe oczekiwania swoich klientów. Okazuje się, że Polacy nadal stawiają najczęściej na klasykę, głównie ze względu na funkcjonalność.

Praktyczny rozkład pomieszczeń

Jeśli kuchnia to koniecznie z oknem, sypialnie na pietrze, kotłownia zaraz przy wejściu do garażu, a gabinet w najbardziej zacisznym miejscu całej nieruchomości. Warto dokładnie rozplanować układ każdego pomieszczenia, by potem móc cieszyć się komfortem ich użytkowania. Mówi się, że dopiero trzeci dom jest taki, jaki powinien być, by spełniał wszystkie oczekiwania domowników. Udając się do sprawdzonej firmy projektowej, można liczbę pomyłek zredukować. Wybierając projekt bez zbędnego pośpiechu, z profesjonalnym doradcą, masz szansę na dom marzeń już przy pierwszym podejściu.

Ty i Twoje potrzeby

Pamiętaj, że dom będzie Twój, to Ty będziesz w nim mieszkać. Słuchaj porad, bo niektóre mogą być cenne, ale podchodź do wszystkich bardzo rozsądnie. Przypomnij sobie, ile to razy przyjaciółka namawiała Cię na rozwiązania, które akurat Tobie nie będą przydatne? Większość osób stara się przeforsować własne upodobania i marzenia, ale nie zastanawia się, że wybór domu musi być sprawą indywidualną. Każdy z nas ma inne oczekiwania względem jednorodzinnej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *