Piece CO na ekogroszek
Ciekawostki Dom i Dziecko

Jak płacić mało za ogrzewanie domu?

Okazuje się, że wielu Polaków marnuje generowane ciepło w gospodarstwie domowym a tym samym własne pieniądze. Sezon grzewczy trwa w naszym kraju przez okres sześciu miesięcy i to właśnie w tym czasie za ogrzewanie płacimy najwięcej. Istnieją jednak skuteczne metody na to, by koszty te minimalizować i to bez utraty komfortu mieszkania.

Zalecana temperatura w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu to 20-21 stopni Celsjusza. Większość z nas utrzymuje ja jednak na poziomie nawet 24,5 stopni. To stanowczo za dużo, bo zbyt wysoka temperatura wpływa na naszą efektywność – jesteśmy bardziej ospali. Co więcej, wysoka temperatura znacznie podnosi poziom wysuszenia powietrza w warunkach mieszkalnych.

Aby mniej płacić za ogrzewanie domu czy mieszkania stosuje się co najmniej kilka korzystnych trików. Przede wszystkim warto wietrzyć pomieszczenia – przynajmniej raz dziennie przez kilka minut a grzejniki w tym czasie mają być wyłączone. Okna w dni słoneczne warto też odsłaniać, należy zadbać tez o to, by zarówno okna jak i drzwi były idealnie szczelne. Okazuje się, że to właśnie one mogą być głównym powodem uciekania generowanego ciepła.

W domach jednorodzinnych warto zadbać o dobre piece co. Uznaje się, że instalacja centralnego ogrzewania jest jedną z tych, która pochłania największą część budżetu, przeznaczonego na budowę i wykończenie domu jednak zainwestowanie w dobrej klasy piec pozwoli na zwrot tychże kosztów w kolejnych latach mieszkania. W innym przypadku, będziemy płacić więcej nie tylko za ogrzewanie, ale również konserwację takiego pieca czy częste naprawy usterek, jakie wiążą się z jego funkcjonowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *