sposoby na gołębie
Zdrowie i Uroda

Lepiej zapobiegać niż leczyć- Badania profilaktyczne nie tylko dla osób starszych

Dbanie o zdrowie powinno być nadrzędną kwestią w życiu każdego człowiek. Podstawową rzeczą, na którą należy zwracać uwagę to zdrowy tryb życia, który kojarzy się zazwyczaj z prawidłowym żywieniem i aktywnością fizyczną. Jednak należy pamiętać, że pod pojęciem zdrowego trybu życia kryje się, także profilaktyka chorób.

Profilaktyka chorób nie dotyczy tylko osób starszych. Tak naprawdę powinno się ją prowadzić przez całe życie. Faktem jest, że w przypadku osób starszych badania profilaktyczne powinno wykonywać się częściej i zakres tych badań jest większy niż u 20-latka, jednak nie oznacza to, że nie są one potrzebne u młodego człowieka.

Laboratoryjne badania profilaktyczne

Profilaktykę warto rozpocząć od podstawowych badań laboratoryjnych krwi i moczu. W składzie takich badań warto, aby była morfologia, CRP, stężenie glukozy, profil lipidowy, poziom elektrolitów, a także ogólne badanie moczu. Badania te warto wykonywać przynamniej raz na trzy lata. Powyżej 30/40 roku życia powinno się takie badania wykonywać częściej, mniej więcej co roku. Mowa tutaj przede wszystkim o stężeniu glukozy, a także profilu lipidowym. Nie można lekceważyć profilaktyki chorób, tym bardziej że jest to dość proste, ponieważ w większości wystarczy  badanie krwi. Poznań oferuje bardzo dużo punktów laboratoryjnych jak i samych laboratoriów, które przeprowadzają badania, dlatego znalezienie odpowiedniego miejsca na przeprowadzenie takich badań nie stanowi problemu. Co ważne, otrzymując wyniki przede wszystkim nie należy interpretować ich w internecie na różnych forach internetowych. Od tego jest lekarz.

Internista Poznań prywatnie

Profilaktyką chorób zajmuje się np. lekarz internista. Poznań posiada spore zaplecze w specjalistach różnych dziedzin medycyny, w tym także interny. W Instytucie Mikroekologii można otrzymać prywatną internistyczną opiekę lekarską, jak również wykonać badania laboratoryjne (Poznań, ul. Sielska 6).

Badania laboratoryjne to nie wszystko

                Badania laboratoryjne są jednym z podstawowych elementów profilaktyki chorób, jednak nie zawsze wystarczają. U kobiet najważniejszymi dodatkowymi badaniami są: samobadanie piersi, a także cytologia. W przypadku kobiet powyżej 30 roku życia dochodzi również USG piersi, natomiast powyżej 40 roku życia USG piersi i mammografia.  Niemniej badania profilaktyczne kobiet są zazwyczaj bardziej pilnowane i przestrzegane, niż w przypadku badań profilaktycznych mężczyzn. Do badań profilaktycznych mężczyzn zalicza się: samobadanie jąder, a po 40/50 roku życia badanie prostaty per rectum co roku. Warto również pamiętać, że po 40/50 roku życia niezależnie od płci w ramach profilaktyki powinno poddać się gastroskopii czy też wykonać test na obecność krwi utajonej w kale.

Zadbaj o siebie już dziś i nie zwlekaj z profilaktyka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *