lista biegłych sądowych Białystok
Biznes i Finanse

W jaki sposób znaleźć biegłego sądowego?

Biegły sądowy jest specjalistą, którego zadaniem jest przygotowanie opinii. Stanowi ona istotny dowód w sprawie, który pozwala rozwiać wątpliwości, jakie pojawiły się w toku postępowania. Dlatego opinia przygotowania przez biegłego często jest decydującym dowodem mającym przełożenie na wyrok sądu.

Sąd powołujący biegłego sądowego powierza mu przygotowanie opinii, które musi zostać przeprowadzone rzetelnie. Przez co opinia biegłego sądowego musi spełniać określone wymagania i musi być obiektywna. Inaczej może być wymagane wprowadzenie poprawek lub opinia zostanie odrzucona. Dlatego biegły sądowy powoływany do sprawy jest specjalistą w danej dziedzinie, który posiada wiedzę i doświadczenie. To dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie analiz i doświadczeń, na podstawie których formułowane są wnioski. W związku z tym nie można tutaj mówić o występowaniu jakichkolwiek uchybień. Ponadto opinia jest przygotowana przez biegłego, który występuje na liście biegłych sądowych. Taka lista dostępna jest w każdym Sądzie Okręgowym.

Innym sposobem na znalezienie biegłego sądowego jest internet. Można to zrobić poprzez wpisanie frazy „lista biegłych sądowych Białystok” lub skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki biegłych sądowych, dzięki której w prosty sposób możemy znaleźć biegłego o danej specjalizacji, który działa w naszym mieście. Wystarczy tylko wybrać specjalizację i miasto, po czym mamy możliwość przejrzenia dostępnych biegłych. Należy jednak pamiętać, że strony postępowania nie mają wpływu na to, który biegły zostanie powołany do danej sprawy. Owszem możemy złożyć wniosek o powołanie biegłego w sprawie, lecz to Sąd podejmuje ostateczną decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *