Ciekawostki

Wózki widłowe – jak wygląda egzamin państwowy?

Operatorem wózków widłowych może zostać tylko osoba, która odbyła odpowiedni kurs. Ten prowadzony może być w Urzędzie Dozoru Technicznego bądź w autoryzowanych ośrodkach, które są upoważnione do przeprowadzania takich szkoleń, zgodnie z wytycznymi UDT ? do takich należy między innymi Gizo.

Obsługa wózków widłowych nie jest trudna jednak wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz ryzykiem. Na kursie przedstawiana jest teoria, która dotyczy przede wszystkim technicznych aspektów obsługi urządzenia oraz zasad bezpieczeństwa BHP. Druga część to praktyka, czyli rzeczywista obsługa wózków widłowych.

Co ciekawe, aby zdobyć uprawnienia do obsługi wózków należy zdać egzamin. Ten wewnętrzny może odbyć się w ośrodku, który prowadzi kurs bądź nawet w siedzibie firmy o ile szkolenie odbywa większa liczba pracowników.

Można również zdać egzamin państwowy i wtedy test wewnętrzny nie jest konieczny. Egzamin państwowy na wózki widłowe odbywa się przy profesjonalnych egzaminatorach i przebiega w dwóch etapach: teoretycznym pisemnym oraz praktycznym. Tylko pozytywne zdanie obu części uprawnia do zdobycia certyfikatu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *