Czy wiesz, że zapalenie stawu kolanowego to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń w gabinetach ortopedycznych? Okazuje się, że tego rodzaju dysfunkcja dotyczy nie tylko sportowców i osób, które narażone są na przeciążenie kolan. Taka dolegliwość dopada też wszystkich, u których mogło dojść do nagłego urazu oraz tych, którzy borykają się ze zwyrodnieniem stawów w przebiegu naturalnego procesu starzenia się ludzkiego organizmu.
Zapalenie stawu kolanowego rozwija się szybko i równie szybko daje silne objawy. Najczęściej to mocny ból, który przeważnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, w tym chodzenie. Pacjent może też zauważyć obrzęk kolana, jego zaczerwienienie, opuchnięcie. Nierzadko stan zapalny wywołuje osłabnięcie, gorączkę. Bez względu na pojawiające się objawy, zapalenie zawsze jest dolegliwością negatywną.
Leczenie zapalenia kolana jest najczęściej skuteczne i nie wymaga interwencji chirurgicznej. Zazwyczaj polega na odpoczynku kończyn dolnych. Pacjent powinien na zmienione kolano przykładać naprzemiennie, raz chłodne, raz ciepłe kompresy. Do tego zawsze przyjmuje środki farmaceutyczne o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym.
Pamiętajmy, że zapalenie stawu kolanowego wymaga konsultacji z profesjonalnym medykiem, ortopedą. Nie należy bagatelizować problemu ani działać samodzielnie. Może to doprowadzić do powikłań i stałego bólu stawu kolanowego, nawet po przejściu stanu zapalnego. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do trwałego unieruchomienia kolana, co przyczyni się do niemożności normalnego funkcjonowania i poruszania się. Istotne jest również to, że niestety, ale stan zapalny kolana lubi nawracać, jeśli jest niedostatecznie wyleczony. Wizyta u specjalisty jest więc nieunikniona.