sposoby na gołębie
Ciekawostki

Zimowanie gołębi miejskich

Gołębie, które zadomowiły się w miastach, nie mają zamiaru z nich odlatywać. Nie przeraża ich nawet zima, ponieważ tutaj mają stały dostęp do pożywienia. O tym, dlaczego gołębie są szkodnikami, piszemy poniżej.

Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z gołębiami zimą? Gdzie one koczują? Przecież w dzień widać ich plagi na osiedlowych skwerach, przy śmietnikach i w innych miejscach, w których łatwo zdobywają pokarm. Okazuje się, że gołębie koczują na poddaszach, strychach, w zakamarkach elewacji budynków, na balkonach.

Sami ornitolodzy potwierdzają, że ptactwa nie należy dokarmiać. Po pierwsze miasto nie jest ich naturalnym środowiskiem. Po drugie mieszkańcy miast serwują im najczęściej nieodpowiednie pożywienie – chleb czy ziemniaki nie są dobre dla gołębi. Powinny one jeść ziarna zbóż.

Musimy pamiętać, że przyzwyczajanie gołębi do bytowania w miastach jest dla nas niekorzystne. Przecież ptactwo niszczy swoimi odchodami fasady budynków, lakier samochodowy, balustrady balkonów. Co więcej, są niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Czy wiecie, że gołębie przenoszą mnóstwo groźnych chorób? To między innymi chlamydia, choroby bakteryjne, pasożytnicze. Gołębie przenoszą w swoich piórach szereg insektów. Ich odchody zawierają toksyny, które trwale uszkadzają elementy, na których się znajdują.

Jedynym skutecznym sposobem na radzenie sobie z gołębiami jest zakładanie blokad, dzięki którym nie będą one siadać w miejscach, na których zależy nam, by utrzymać je w czystości. Sposoby na gołębie są różne. Niektórzy stawiają atrapy drapieżnych ptaków, inni smarują balustrady czy parapety specjalnym lakierem. Są również systemy z kolcami czy siatki.

Zacząć najlepiej od zaprzestania dokarmiana ptactwa. Nic dziwnego, że nie chcą się one wynieść z miast, skoro mają tutaj dostęp do pożywienia. Zimować również mają gdzie, z łatwością dostają się na poddasza i strychy, skutecznie je przy tym niszcząc. Właściciele posesji powinni zwracać uwagę na elementy budynków, do których mogłyby dostać się gołębie. Ich regularne tępienie jest jedyną metodą, by się nie zadomowiły.

2 Replies to “Zimowanie gołębi miejskich

  1. Propagujesz nagonkę na te ptaki, które mają prawo do życia tam gdzie są tak jak my ludzie. Tylko to my zabieramy im naturalne miejsca życia: wycinamy na potęgę drzewa ich naturalne domy, a potem szkalujemy je, że odnoszą to i tamto ( najwięcej to my ludzie brudzimy i roznosi my…) brudzą nam te nasze biedne parapeciki. To my ludzie jesteśmy prymitywni w swoim podejściu do natury: zabić, wyciąć w pień i zabetonować. Na tyle nas homo sapiens tylko stać? Nie umiemy współżyć z cudami natury którymi są w tym wypadku i gołębie. Żałosne i smutne.

  2. Czytam o gołębiach i nie wierzę, chyba zapomniało się jak pomagały w czasie w wojny nosząc informację, ostrzegając ludzi. Teraz to „latające szczury”, do pana wiadomości normalni, empatyczni ludzie i fundacje ratujące Właśnie gołębie dokarmiają ptaki, oczywiście tym, co powinny jeść. Od zawsze dokarmiam ptaki i będę to nadal robić, a takie artykuliki są żenujące, i raczej radzę proszę sobie dać spokój z pisaniem, nie nadaje się pan do tego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *