ramki pod tablice rejestracyjne
Ciekawostki

Co rozprasza kierowców?

Prowadzenie samochodu to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Musimy zachować optymalną ostrożność, dzięki której zapewnimy bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Właśnie dlatego elementy, które mogą rozpraszać podczas podróży należy eliminować. Dzięki temu kierowca może skupić się jedynie na drodze.

Okazuje się, że podczas jazdy najbardziej rozpraszają reklamy. Wielkoformatowe billboardy ustawiane tuż przy jezdni, skupiają uwagę kierowców i nierzadko są bezpośrednią przyczyną wypadków. Rozpraszać mogą też krzykliwe elementy na innych samochodach, takie jak reklamowe koguty albo folie przyklejane na szybach z hasłami reklamowymi pisanymi wielką czcionką. O wiele lepiej sprawdzają się ramki pod tablice rejestracyjne, na których również można umieścić przekaz reklamowy. Sami kierowcy przyznają, że taka reklama nie jest nachalna i przez nich jak najbardziej akceptowana. Dzięki temu wykazuje podobną skuteczność.

Co jeszcze wpływa na rozproszenie uwagi w czasie jazdy samochodem? Na pewno rozmowy przez telefon komórkowy – w Polsce obowiązuje zakaz prowadzenia takich rozmów. Są one możliwe jedynie przy wykorzystaniu zestawu głośnomówiącego. Rozpraszać może też słuchanie muzyki oraz rozmowy z innymi pasażerami.

Przedstawimy Wam również oficjalne statystyki, które mówią o najczęściej rozpraszających czynnikach. Statystyki te dotyczą kierowców poruszających się pojazdami mechanicznymi na całym świecie.

  • 53% kierowców potwierdza, że największym rozpraszaczem są dzieci. Nic tak bardzo nie drażni i nie odwraca uwagi od jazdy, jak maluchy krzyczące na tylnych siedzeniach,
  • 18% przebadanych kierowców przyznało również, że w czasie podróży rozprasza ich dzwoniący telefon komórkowy,
  • 11% prowadzących pojazd rozprasza nawigacja satelitarna,
  • 4% nie lubi słuchać radia, bo uznaje audycje za czynnik rozpraszający,
  • 70% kierowców odwraca uwagę od jezdni, kiedy tuż przy niej ustawione są wielkoformatowe reklamy,
  • wszyscy badani potwierdzili, że rozpraszające jest słońce, deszcz, śnieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *