Ciekawostki

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

Wózki widłowe są jednym z najbardziej popularnych urządzeń, jakie wykorzystywane są do pełnienia obowiązków zawodowych w hurtowniach, fabrykach, magazynach czy sklepach o dużej powierzchni. Nie ma w tak naprawdę nic dziwnego bowiem sprzęt tego rodzaju bez wątpienia skraca czas pracy i wyręcza pracowników od pracy fizycznej.

Same wózki widłowe służą bowiem do ładowania i rozładowywania ciężkich towarów, jakie znajdują się na specjalnych paletach. Sprzęt tego rodzaju może udźwignąć na swoich widełkach towar o wadze przekraczającej nawet kilkanaście ton.

Właśnie dlatego, że urządzenie to służy do pracy z materiałami bardzo ciężkimi, jego praca wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i ryzykiem. Ponieważ wózki widłowe24 zaliczane są do grupy maszyn budowlanych, Urząd Dozoru Technicznego ustalił zasady BHP oraz obsługi urządzenia, które należy poznać zanim zacznie się wózek widłowy w ogóle obsługiwać.

Aby zdobyć niezbędne uprawnienia na wozek widlowy koniecznym jest udanie się na kurs do autoryzowanego ośrodka, na przykład Gizo. Sam kurs trwa około 14 dni i w tym czasie pracownik poznaje wszelkie aspekty jego obsługi oraz zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa. Bez ukończenia kursu z wynikiem pozytywnym nikt nie może obsługiwać wózka widłowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *