Diplopia – to właśnie medyczne określenie zaburzenia widzenia, jakim jest podwójne widzenie. Okazuje się, że wada ta może tak samo wystąpić w obu gałkach ocznych jak i tylko w jednym oku. O ile w przypadku podwójnego widzenia para oczu przyczyną jest najczęściej ich przesunięcie, przez co niemożliwym staje się jednoczesne skupienie się na danym obiekcie.
Biorąc pod uwagę podwójne widzenie w przypadku jednego oka, trzeba podkreślić, że przyczyn takiego stanu rzeczy może być więcej. To zazwyczaj problemy z układem optycznym oka – wymienić można chociażby bliznowacenie rogówki bądź zaćmę.
Warto wiedzieć, że podwójne widzenie może być czasowe bądź trwałe, występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn oraz dzieci, bez względu na wiek. Na szczęście wadę wzroku tego rodzaju można skutecznie leczyć a w tym celu należy udać się do okulisty.
Zazwyczaj zaleca się badanie rogówki i stożka rogówki. Mowa tu przede wszystkim o badaniu okulistycznym w lampie szczelinowej oraz topografii rogówki. Należy zaznaczyć, że podwójne widzenie jednym okiem ma najczęściej podłoże okulistyczne, łatwe do zdiagnozowania i wykrycia. Inaczej rzecz ma się w przypadku podwójnego widzenia obojgiem oczu, bo wtedy medycy doszukują się zwykle przyczyn neurologicznych, tarczycowych czy naczyniowych – trafne rozpoznanie trwa wtedy dłużej.