zbiornik na deszczówke przydomowy
Ciekawostki

Neutralna energetycznie oczyszczalnia ścieków – z jakich systemów skorzystać?

Dynamiczny rozwój technologiczny pozwala przygotowywać coraz skuteczniejsze, zaawansowane systemy oczyszczania ścieków przemysłowych. Korzystają z nich nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również te mniejsze.

W ich przypadku kluczowa staje się jednak nie tylko sama efektywność procesu oczyszczania. Obecnie obowiązujące przepisy i normy zwracają ogromną uwagę również na wpływ tego typu rozwiązań na otaczające nas środowisko naturalne. Uzdatnianie wody, oczyszczanie jak na przykład , flotacja ścieków musi odbywać się w kontrolowanych, odpowiednio dobranych warunkach, które okażą się neutralne pod względem środowiskowym i energetycznym.

Tylko wtedy takie systemy można uznać za ekologiczne. Choć spełnienie tego typu kryteriów wydaje się bardzo ciężkie, wspomniany wcześniej rozwój technologiczny sprawia, że staje się to jak najbardziej możliwe. Należy jednak pamiętać, że każde rozwiązanie powinno być dobierane indywidualnie do rodzaju ścieków i wymaganych parametrów ich oczyszczania. Doskonałym tego przykładem są systemy Anita, stosowane do ścieków o dużym obciążeniu amoniakiem. Oczyszczalnia ścieków przemysłowych, która wykorzysta ich możliwości, jest w stanie uporać się z wszelkimi trudnościami, nakładanymi przez przepisy prawa.

Na czym polegają systemy Anita?

 

Służą one między innymi do usuwania amoniaku i azotu. W tym celu warto zrobić użytek z takich rozwiązań jak Anita Mox czy Anita Shunt.. Systemy korzystające z tego typu technologii wykazują bardzo niskie zużycie energii, nie potrzebują również zewnętrznego źródła węgla. Wszystko to sprawia, że taka oczyszczalnia uzyskuje neutralność ekologiczną.

Czy spełnienie tego typu kryteriów rzeczywiście jest istotne? Jak najbardziej. Przemysłowe oczyszczalnie ścieków mogą w znaczący sposób wpływać na środowisko. Niestety, także negatywnie. Dbałość o implementację nowoczesnych rozwiązań, gwarantujących nie tylko wysoką skuteczność działania, ale też swoistą neutralną pod względem ilości używanej energii, wydaje się obecnie koniecznością. Nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale też odpowiednio rozumianą odpowiedzialność ekologiczną, która przejawia się chęcią zwracania uwagi na opisane wyżej problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *