Ciekawostki Dom i Dziecko

Co wybrać, piece na pellet czy ekogroszek?

To pytanie nurtuje pewnie wszystkich, którzy właśnie teraz projektują system centralnego ogrzewania w swoim nowym domu jednorodzinnym jak i tych, którzy do tej pory korzystali z pieca na węgiel a teraz muszą go wymienić na ten bardziej ekologiczny.

Zarówno pellet jak i ekogroszek to rodzaj opału, który w Polsce jest najczęściej wybierany. Decydujemy się właśnie na tego typu paliwo, głównie ze względu na niską cenę, ale i dbałość o środowisko. W obu przypadkach do atmosfery trafia o wiele mniejsza ilość spalin aniżeli przy wykorzystaniu węgla.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieje wiele różnic pomiędzy wymienionymi rodzajami opału, które ma generować stale ciepło w naszym domu. Piece na pellet są uznawane dzisiaj za najbardziej eko, bo sam pellet jest pozyskiwany tylko z naturalnych odpadów roślinnych. Wytwarza więc tylko tyle spalin, ile pobiera w procesie własnego wzrostu, to paliwo całkowicie odnawialne. Ekogroszek to natomiast oczyszczony węgiel i chociaż nie zawiera tylko niekorzystnych substancji to jednak pewna ilość toksyn trafia do atmosfery a palacz narażony jest na ich wdychanie – chociażby przy zbieraniu popiołu.

Należy też wspomnieć o samych piecach.Takie rozwiązania są zautomatyzowane w obu przypadkach. Najlepiej wybierać te z podajnikiem, dzięki czemu ich obsługa jest konieczna jedynie raz na kilka dni. Co ważne, zarówno pellet jak i ekogroszek nie wymaga zbyt dużej przestrzeni do przechowywania, opał jest również czysty więc domownicy nie muszą martwić się o zabrudzenia kotłowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *